Fundacja Trzy Bramy

nasze działania

Głównym obszarem działań Fundacji Trzy Bramy jest organizacja spotkań warsztatowych oraz działalność wydawnicza. Spotkania, do których Was zapraszamy skomponowane będą z różnych kontekstów myślenia i metod pracy, które uznajemy za wspierające dla wzmacniania zmiany społecznej: praktyki medytacji, uważności i współczucia, głębokiej ekologii i ekozofii, a także Praktyki Ponownego Połączenia Joanny Macy i Johna Seeda, treningu współczującego umysłu i terapii skoncentrowanej na współczuciu Paula Gilberta (Compassionate Mind Training i Compassion-Focused Therapy), programu MBLC (Mindfulness Based Living Course – Życie w oparciu o zasady uważności), komunikacji empatycznej i ekoterapii. 

Chcemy angażować naszą energię i uwagę na rzecz wzmacniania procesu wprowadzania zmian systemowych – współpracując z grupami zawodowymi, społecznymi i osobami, które chcą przekazywać wiedzę i umiejętności dalej, do swoich środowisk.

Zależy nam na budowaniu małych wspólnot i wzajemnym wzmacnianiu się w działaniach. Jesteśmy świadom_, że działania Fundacji Trzy Bramy stanowią część sieci podobnych działań wielu organizacji pozarządowych wspierających zmianę społeczną na całym świecie – czerpiemy z tego siłę i radość. Ważna jest dla nas inkluzywność społeczna i ekonomiczna – nasze działania organizowane będą w dużej mierze na zasadach ekonomii daru.

Ekonomia daru – naszą intencją jest budowanie świata, w którym potrzeby wszystkich osób ludzkich i innych niż ludzkie będą tak samo widziane i uznane. W ludzkim świecie pieniądze są często wybieraną strategią na zaspokojenie wielu ważnych potrzeb: bezpieczeństwa, zdrowia, komfortu, wsparcia, akceptacji i wielu innych. Ufamy, że możemy przyczyniać się do wzmacniania zaufania i bezpieczeństwa wynikającego z przynależności do grupy, w której mamy możliwość wspólnie dbać o nasze uniwersalne potrzeby. Chcemy wspólnie z Wami wzmacniać naszą umiejętność otwartego proszenia innych o wsparcie w zaspokojeniu naszych potrzeb, jak również dzielić się w wolności naszymi zasobami, finansowymi i innymi, wzbogacając tym samym dobrostan społeczności, więc i poszczególnych osób ją tworzących.
Spotkania organizowane przez Fundację Trzy Bramy nie mają więc swojej ustalonej ceny. Prosimy Was o to, żebyście każdorazowo zastanowili/zastanowiły się i wybrali/wybrały kwotę niższą z dwóch podanych poniżej:
– ile chciał_byś przekazać?
– ile możesz przekazać?

 

Jak-pracowac-2.0
Zapraszamy wszystkie osoby zaciekawione przyglądaniem się temu, jak być i pracować w społecznościach, które współtworzymy w czasie kryzysu ekologiczo-społecznego. Co jest nasze do dania? Co jest nasze do zostawienia za sobą?
 
Siądźmy więc razem: osoby pracujące w zawodach pomocowych, osoby pracujące w obszarach edukacji, prowadzące grupy, chcące przyglądać się różnym sposobom na bycie z niepokojem, żałobą, rozpaczą, apatią pojawiającymi się w odpowiedzi na kryzys ekologiczny (i wszechkryzys), a także przyglądać się temu, jak możemy kompostować to, co trudne i użyźniać życie swoje, osób, z którymi pracujemy, a także Ziemi w tym dokładnie czasie, którego razem doświadczamy.
 
Chcemy też dzielić się z Wami praktykami, które inspirują nas w pracy, dlatego to i kolejne spotkania cyklu rozpoczynać będziemy krótkim wstępem-opowieścią, dzieląc się tym, co już w nas i w naszej pracy wysiane i kiełkujące. A potem siądziemy razem w kręgu i damy sobie przestrzeń na wspólne bycie z tym, co przez nas przepłynie.
 
deep-walk2
Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Spacer w Głębokim Czasie” (ang. Deep Time Walk). W czasie tego spaceru w ciągu 4,5 godziny przejdziemy odległość 4,5 kilometra jednocześnie przemierzając 4,5 miliarda lat historii Ziemi. Z każdym kolejnym krokiem będziemy pokonywać ponad 500 tysięcy lat na linii czasu i brać udział w fascynujących wydarzeniach geologicznych, które ukształtowały naszą planetę, poprzez ewolucję życia biologicznego aż do współczesności i działań człowieka. Spacer łączy ze sobą naukową wiedzę z głębokim doświadczeniem połączenia z naturą i tworzy przestrzeń na refleksję na temat naszej własnej relacji z Ziemią.
 
Warsztat ten został stworzony przez Stephana Hardinga i Sergio Maraschina, którzy zajmowali się badaniem Teorii Gai. Zakłada ona, że organizmy żywe wraz z materią nieożywioną tworzą współzależny i samoregulujący się system, który utrzymuje warunki niezbędne do życia na Ziemi. W czasie Spaceru zbadamy wzajemne połączenia i zastanowimy się nad rolą człowieka w tych procesach.
Praktyka-Ponownego-Polaczenia2b
„Rebecca Solnit pisze: 'Wypadek jest oddzieleniem od tego, co znajome, nagłym wpadnięciem w nową atmosferę, czymś, co często wymaga od nas, abyśmy stanęli na wysokości zadania’. Gdy odnajdujemy się w bałaganie, który nas otacza, zdajemy sobie sprawę, że Biznes Jak Zwykle nie może dłużej trwać. Doświadczenie zakorzenienia w czymś o wiele większym od nas samych pozwala nam stanąć na wysokości zadania. Poeta Rabindranath Tagore wyraził tę myśl w słowach: 'Ten sam strumień życia, który biegnie w moich żyłach nocami i dniami, przemierza świat’. I ten nurt nas prowadzi. Kieruje nas w stronę życia, które wzbogaca nasz świat. Naszym fundamentem i celem jest praktyka Aktywnej Nadziei. Gdy stawiamy czoła katastrofie, w której się znaleźliśmy, angażując się w ten proces, nasze życie również zostaje wzbogacone”.
~ Joanna Macy, Chris Johnstone
 
Praktyka Ponownego Połączenia jest jednym z możliwych sposobów na wspólną, jednocześnie odważną i delikatną, obecność z ludźmi, innymi gatunkami i całą Ziemią w obliczu doświadczanego polikryzysu (splatających się wyzwań ekologicznych, społecznych, ekonomicznych, politycznych). Otwiera przestrzeń na docenianie i zachwyt nad życiem, na docenianie i zachwyt nad możliwością życia właśnie teraz, razem, w samym środku Wielkiego Zwrotu (procesów przemian na poziomie świadomości i wspieranych wartości oraz działań, które zasilają życie), pozwalając na głęboki kontakt zarówno z tym, co poruszone i drżące w naszym indywidualnym przeżywaniu, jak i z tym, co poruszone i drżące w przeżywaniu kolektywnym.
 
DAN-fb5
„To, że nasz świat jest w kryzysie – tak wielkim, że samo przetrwanie świadomego życia na Ziemi stoi pod znakiem zapytania – w żaden sposób nie umniejsza wartości tego daru [daru życia]. Wręcz przeciwnie, jest nam dany przywilej możliwości uczestniczenia, jeśli zechcemy, w tworzeniu społeczeństwa sprawiedliwego i ekologicznie zrównoważonego. Możemy pozwolić, aby życie działo się przez nas, angażując wszystkie nasze siły, mądrość i odwagę w to, aby życie jako takie mogło dalej istnieć”.
~ Joanna Macy
 
Aktywna Nadzieja jest praktyką, jest czasownikiem, jak pisała i nauczała Joanna Macy – mamy więc możliwość – właśnie dzisiaj, właśnie w tym momencie historii Ziemi – wspólnie dbać o to, żeby możliwie każdy nasz krok niósł pokój, każdy oddech – bezpieczeństwo, każde działanie – wzbogacało wizję budowania społeczeństwa podtrzymującego życie.
 
Być może podobnie jak Ty nosimy w sercach-ciałach-umysłach doświadczenie splecionych uczuć: niepokoju, troski, złości, miłości do życia, żalu, wstrętu, paniki i radości z momentów, kiedy czujemy głęboką przynależność do Ziemi, do naszych małych społeczności i do wielkiej Sieci Życia.
 
Być może podobnie jak my – chciał_byś sprawdzić, jak to jest zaufać wspólnej Drodze i w małej troszczącej się o siebie społeczności dać sobie i innym przestrzeń na przyjęcie podarunku Twojego głosu, Twojego doświadczenia, Twojego przeżywania i świadkować w tym innym.